Един топъл, пролетен ден. Широката длан на пълноводните поляни поднасяше своя следобеден коктейл от птичи песни, ароматни дъхнали треви, трепет и очакване на бъдещото лято. Пътуваме с влака и, колкото по на запад отиваме, по-влажно и богато ни изглежда всичко в природата – тучни поляни, пълни реки, знойни тропическивлажни късове земя сред огромното пространство на водните пътища в северозападна България.
Ягодинската пещера, известна още и като Имамовата дупка, се намира в Родопите, близо до с. Ягодина. До нея се стига по асфалтиран, увиващ се като змия път, стеснен в много участъци. Пред посетителите се разкрива прекрасна гледка на Буйновското ждрело (от името на река Буйновска, приток на р. Въча), а самата тя е част от целия карстов комплекс. За шофьорите обаче любуването на природата е опасно, защото има пропасти и често превозните средства спират, изчаквайки се в колона по един.
Дойде ли лято, всички - някак оправдано и дългоочаквано, започваме да кроим планове за приятна почивка или вълнуващи пътешествия. И кой знае – съзнателно или не, с времето – почти незабелязано, думата лято се е превърнала в синоним на море, вълни, плажове, пясък, слънце… Вероятно заслужено! Та, нали тъкмо лятото е най-горещият, най-чаканият, най-любимият за мнозина сезон!!!
Ягодинската пещера се намира в непосредствена близост до Ягодина. Дълга е 10.5 км и е разположена на три етажа, от които само най-ниският трети е електрифициран — за туристите в него е изградена 1100-метрова пътека, чрез прокопаване на изкуствени вход и изход.
Притихнала в дебрите на Странджа планина, сред гъсти дъбови и букови гори, на дъното на дълбок дол, пещерата сякаш се събужда от дълъг сън. Покоят, обгръщал повече от половин век светилището на Света Марина край резервата Узунбуджак, е нарушен.
Латин чешма се нарича една местност над варненския квартал Виница. За нея чух едва 3 дни преди да ми се случи да посетя това уникално място. Аз, заедно с малка групичка приятели и един историк решихме да видим това място, за което той ни беше разказвал. Там се намирала малка пещера, използвана в миналото за добив на воденични камъни.